Máte nějaké naspořené peníze a nesledujete, co se s nimi děje? Pak možná děláte chybu, protože vám uniká jedna dost zásadní věc.
Máte nějaké peníze našetřené a sledujete to, co se kolem nich děje? Pak určitě víte své. I když byste to dost možná raději ani vědět nechtěli.
Zkrátka a dobře je mezi námi dost těch, kdo si aspoň něco málo našetřili, aby měli určitou rezervu do budoucna, pro případ potřeby. A jakkoliv jsou zrovna tito lidé těmi, kdo by měli být dáváni za vzor osobám ostatním, nespořivým, prožívají právě tito v dnešní době smutné časy.

zlato na krabičce

Proč? Jak už dlouhou dobu všichni víme, komplikuje nám koronavirus život pomalu na každém kroku. Tímto je ovlivněn i náš život, i naše ekonomika. A naše měna jde kvůli těmto problémům dolů též. Slábne, ztrácí svoji hodnotu. A jsou to tedy právě ti, kdo si odložili peníze na později, kdo nyní musí hořce litovat, že tak učinili. Protože to, co si mohli za svoje peníze koupit dřív, už si za ně dneska nekoupí. A v budoucnu už teprve ne, protože se pokles hodnoty měny dosud nezastavil a zřejmě ještě dlouho nezastaví.
Ovšem spořiví lidé ani v této situaci své šetrnosti litovat nemusí. Pokud se totiž rozhodnou vložit své peníze do zlata, mohou si být jisti tím, že tímto krokem zastaví pokles reálné hodnoty svých úspor. Na prodej a výkup zlata se totiž sází v případech, kdy chce mít někdo své jisté. Tento drahý kov má svoji stabilní hodnotu, jež nezávisí na situaci na trhu, a proto pro něj platí, že čím je měna znehodnocenější, tím víc se jí v případě prodeje za tento kov dostane. Takže se tu neprodělává.

zlato na sametovém podkladu

Ten, kdo si u nás pořídí kvalitní švýcarské zlaté cihličky, ví, že je může kdykoliv zase prodat, a čím hůř na tom ekonomika v dané chvíli bude, tím více zabrání znehodnocení svých takto investovaných úspor. A to je žádoucí, protože si přece nikdo nespoří proto, aby o to přicházel kvůli inflaci.